Csecsemő táplálása? Mit, mikor, mennyit, hányszor és hogyan?
A csecsemő táplálása egy elég fontos kérdés. Miután túl vagyunk a szülés fáradalmain és választ kaptunk mindarra amit még feltételezni se mertünk, az első izgalomra okot adó kérdéseink között a szoptatás, a baba táplálása fog szerepelni. A világrajövetel csodáját követően jön a ‘Nagy Jajjjj!!!!’ –mit, mikor, hogyan, mennyit, napi hányszor, hány óránként- adjunk a babának, hogy megfelelően fejlődjön. Az anyatej minősége és mennyisége, a büfiztetés és baba hasfájás, a baba etetése során, valamint az ezekkel kapcsolatos kérdések a legtöbb anyuka életét megnehezítik.
Az első találkozás
Amikor egy kisbaba megszületik és rákerül édesanyja mellkasára ösztönösen keresi az anyja mellét, hogy elkezdhessen táplálkozni. A mellkörüli illatokból, az anyatej szagából és a felszabaduló hormonokból tudja, hogy merre kell keresnie, az érzékeny kis receptorainak köszönhetően pedig meg is találja tápláléka forrását. Ahogy teheti már rá is cuppan a mellbimbóra és a szopizás innentől világot jelentő elfoglaltsággá válik számára, élete első néhány hónapjában.
A csecsemő táplálásához egy reflex áll rendelkezésre
A szopó -kereső reflex a baba születésétől jelen lévő reflex, mely kb 4 hónapos korig aktív. Születés után a legerősebb reflexünk, mely ősidőktől kezdve fajunk fenmaradását, a táplálék megszerzését és a táplálkozást segíti elő.
Hogy lehet, hogy valami, ami egy újszülött esetében ennyire természetes és egyszerű, a másik oldalról felőrli a friss, vagy tapasztalatlan anyukát?
A szoptatás reneszánszát éljük ha a csecsemő táplálása után kutakodunk. A babák számára legegészségesebb az anyatej –olvasshatjuk a tápszeres dobozokon és megannyi szoptatással kapcsolatos leírásban –és valóban!, hiszen minden szükséges tápanyagot, vitamin és ásványi anyagot tartalmaz, amelyre a babának szüksége lehet. Összetétele pedig folyamatosan követi a gyermek szükségleteit és ennek megfelelően változik. Így nincs jó vagy rossz minőségű anyatej egy egészségesen táplálkozó édesanya tekintetében. Nem utolsó sorban pedig még egy plusz érv az anyatej mellette, mégpedig az hogy ingyenes.
A babák számára kifejlesztett speciális tápszerek épp úgy követik a tápanyag igényt és tartalmazzák mindazon vitamionakat és ásványi anyagokat mely szükséges a megfelelő fejlődés érdekében. A piacon fellelhető baba tápszer palette pedig már a legmodernebb technológiákkal előállított tápláló és biztonságos táplálék a babák számára. Hátránya hogy igen komoly költségekkel járhat és a baba-mama legmeghittebb pillanatai maradhatnak ki, egy cumisüvegből történő táplálás során.
Fontos megjegyeznem, hogy a szoptatás minden anyuka egyedi döntése. A csecsemő táplálása esetén a tápszer használata épp úgy elfogadott és alkalmas a baba táplálására mint az anyatej. Illetve tápszeres kiegészítés is alkalmazható ha nincs elegendő tej a baba számára.
A szoptatás folyamata
Az anyatej beinduálsa, a tej termelése, a szoptatás folyamata, hogy hogyan helyezzük a mellre a babát nem mindenki számára a legegyszerűbb. Még a legfelkészültebbek is hamar pánikba eshetnek a szoptatás körüli mizéria kapcsán. A pánik pedig ez esetben nem segít, sőt mondhatjuk a legnagyobb ellenségnek is.
A – mit, mikor, hogyan, mennyit témakör örök kérdés marad egy kezdő, gyakorlatlan anyuka esetében. Sőt akármilyen gyakorlott is az anyuka, ez a négy kulcskérdés minden gyermek esetében kezdeti nehézséget és nem kis fejtörést jelenthet, ugyanis minden baba táplálkozási igénye és szokása más. Nem beszélve arról, hogy az éppen aktuális szoptatási trendek, milyen hatást és mekkora nyomást gyakorolnak a női társadalomra.
Rengeteg információ és tanács kering a babák táplálásával és magával a szoptatással kapcsolatban az interneten. Nem csoda, hogy az elmúlt években szoptatási tanácsadók sora jelent meg, lefedve ezzel egy igencsak hatalmas űrt a gyermekgondozás szegmensében. Bár a szoptatás egy természetes folyamat, mégis sok esetben (és az esetek száma folyamatosan emelkedik) szükség van egy külső szakember segítségére.
Mennyit eszik egy csecsemő
Az újszülöttek gyomra az első napokban kb. egy gyűszű nagyságának megfelelő méretű. Születést követően kezdődik csak meg a csecsemő táplálása szájon át történő tápanyagbevitele, melynek során a gyomor szép lassan kitágul. Ezért is van, hogy az újszülöttek gyomra képtelen nagy mennyiségű táplálék befogadására, mely következtében sokszor és kis adagokban fogyasztja el a napi szükségletének megfelelő mennyiségű tápanyagot. Kezdeti időszakban 8-12 alkalommal is szükséges lehet a mellretétel. Ilyenkor az anya melleiben előtej, úgynevezett kolosztrum termelődik. A kolosztrum már a várandóság alatt is megjelenik és az újszülött megfelelő táplálékául szolgál a kezdeti időszakban. Az újszülött zöldes székletét felváltja az aranysárgás –aranybarnás széklet, mely az anyatej gyomorba történő bejutását mutatja.
Szülést követően nem ritka eset, hogy az újszülött a szülési testsúlya akár 10%át is elveszíti. Ezt azonban rövid idő alatt visszaszedi és hamar gyarapodásnak indulnak megfelelő táplálás mellett. Első hónapban úgy kb 300g-ot hízik, majd 2-6hónapos korig 0,5kg /hónap, azaz a féléves korára a csecsemő megduplázza születési súlyát.
Javasolt, hogy újszülött kortól 3 óránként etessük meg a babát. Ettől el lehet térni és az igény szerinti szoptatást választani, mely teljes mértékben a baba igényeihez igadozik. Itt nincs kötve hogy mikor kell a babát mellre tenni és az se hogy meddig hagyjuk rajta. Teljes mértékben a baba igényét követi, annyiszor és annyi ideig ameddig ő szeretné. Azaz ha a baba sűrűbben és hosszabb ideig szeretne szopizni akkor ennek eleget teszünk. Nincs két egyforma baba. Van akinek több, van akinek kevesebb idő kell a mellen.
Etessük 3 óránként, vagy sűrűbben a csecsemőt, egy dologra azonban érdemes odafigyelni. Nagykönyvi szabályok alapján a baba testúlyának minimum tápanyagszükséglete 120ml / testtömeg kg a maximumot pedig 150ml / tt kg állapították meg.
Azaz egy nap a baba kilógrammonként 120-150ml kell, hogy egyen. Ezt a mennyiséget kell elosztani az etetések számával.
Példa:
Egy 3500g-os baba esetében aki napi 8szor szopizik az alábbiak szerint kell számolni;
3,5 kg x 150 ml = 525 ml (ezt a mennyiséget kell egy nap elfogyasztania)
Mivel 8szor szopizik, így ezt a mennyiséget kell 8al osztani.
525 ml / 8 alkalom = ~65 ml
Ha a baba megfelelően gyarapodik a büfiztetéskor jelentkező bukástól se kell tartanod. Ha a kicsi mohó és többet eszik mint azt gyomrának űrtartalma képes megtartani, a feleslegtől bukás formályában megválik. Éppen ezért nincs olyan hogy túleteted a babát.
A bevitt tápanyag mennyisége, illetve a kicsi testsúly gyarapodása mellett célszerű odafigyelni a rendszerse büfiztetésre, mellyel sok esetben megelőzhető a baba hasfájása. A baba hasában megrekedt levegő, melyet szopizás közben, vagy a tápszer fogyasztás alatt nyel, feszítő, kellemetlen puffasztó érzést okozhat. Ha nem büfiztetjük gyermekünket megfelelően – akár etetés közben is meg-megállva- ez a hasban megrekedt levegő későbbiek során hasfájást eredményezhet, melyet fájdalmas sírással jelez.
Szoptatási Tanácsinkat/Tippjeinket, a ‘bűvös 12 pontot‘ megtalálod következő Blog bejegyzésünkben! Látogass el webshopunkba is, biztosak vagyunk abban amit ott találsz, az segíteni fog
0 hozzászólás