Szoptatás. 12 Tanács/Tipp

Szerző: | dec 27, 2021 | Baba táplálása | 0 hozzászólás

Tanácsaink a szoptatáshoz, melyek segíthetnek neked is.

A baba szoptatás, vagyis az emlőből közvetlenül vagy közvetve történő táplálással kapcsolatos tanácsainkat olvashatjátok ebben a cikkben. 12 egyszerű pontba szettük össze amit eddig fontosnak találtunk. Remélem ezt a cikket is méltónak találjátok a baba táplálás kategóriára. Jó olvasást kívánok.

1. Nyugodj meg és adj időt magadnak

A szoptatás annyira nem egyszerű, ne stresszeld túl és hagyj időt magadnak, hogy a hormonok beindíthassák a tejtermelő folyamatokat. Azzal hogy rástresszelsz csak blokkolod a tejtermelés folyamatát. Nagyon ritka az az eset, hogy valaki nem tud szoptatni, mert egyáltalán nem termel tejet szervezete. Ennek hátterében biológiai eredetű probléma áll fenn, de ez az esetek igen kis százalékában fordul elő. Császár után kellhet egy hét, hogy ugyan azok a hormonok beinduljanak mint természetes szülést követően. A legtöbb amit tehetsz, hogy nem pánikolsz, pihensz és próbálkoztok mégha nem is jön tej.

2. Igyál minél több folyadékot és táplálkozz változatosan

Szervezetednek szüksége van megfelelő tápanyagra, vitaminokra és ásványianyagokra, hogy táplálékot tudjon előállítani gyermeked számára. Kiegyensúlyozott táplálkozással hozzájárulsz, hogy növel az anyatej tápanyagtartalmát. Az elfogyasztott vitaminok, ásványi anyagok átkerülnek az anyatejbe, mely hozzásegíti gyermekedet a fejlődéshez. Kerüld a túl fűszeres, foghagymás, vagy puffasztó ételeket. Ezeknek az ételeknek összetevői szintén átjutnak az anyatejbe és kellemetlen hasi görcsöket, hasfájást okozhatnak babádnak. Ne fogyassz allergéneket, allergiát okozó ételeket az első időszakban, mert nem tudhatod, hogy babád szervezete hogyan reagál rá. Lehet, hogy te nem vagy érzékeny rá, de babádnál kellemetlen tüneteket okozhat. …és igyál minél több folyadékot, mely katalizátorként működik a tejtermelés folyamatában.

3. Masszírozd át a mellet mielőtt nekiállsz szoptatni

Finom masszírozással fellazítod a lebenyeket és ezzel hozzásegíted a kicsit, hogy könnyebben jusson hozzá az anyatejhez a csatornákon keresztül.

4. Tedd minél többször a kicsit a melledre

Az anyatejtermelő folyamat kereslet –kínálat alapon működik. Minél nagyobb mennyiségű anyatejre van szüksége gyermekednek, a szervezeted annál többet fog előállítani. Azaz minél többször szopizik a baba, a szervezetet annál jobban ösztönzöd, hogy még több tejet termeljen. Megoldás lehet ha szopizások között fejed a melled. Ezzel hozzájárulsz a több anyatejhez és elkerülheted, hogy begyulladjon a feleslegtől.

5. Úgy szoptass ahogy neked a legkényelmesebb

Próbálj ki minél több szopatási pózt és mindig azt válaszd amely számodra és babád számára a legkényelmesebb. Ha szükségesnek tartod használj szoptatós párnát, vagy elegendő egy sima párna is, a baba alátámasztására. Ha ülve szoptatsz ügyelj rá, hogy a hátad ki legyen támasztva. Keresd meg azt a testhelyzetet amely segít, hogy szoptatás közben relaxálj kicsit.

6. Figyelj a Babára, ne nyeljen levegőt

Ahhoz hogy lecsökkentsd a pici gyomrába jutó levegő mennyiségét ügyelj rá, hogy minél jobban kapja be a bimbót és a bimbóudvart. Mindig emeld a bimbód magasságába és fordítsd szembe a melleddel. Ügyelj rá, hogy szembe legyen a baba a melleddel és ne allulról kapja be a mellbimbót. Ha szükséges tegyél egy párnát a pici és a kezed alá, hogy garantáld a megfelelő alátámasztást és ne fáradjon el a karad. A szopizás közben lenyelt levegő kellemetlen puffadást, hasfájást okozhat babádnak.

7. Változtasd a szoptatási pózokat

A különböző szoptatási testhelyzeteknek köszönhetően a kicsi más és más területekről tudja kiszívni a tejet. Alkalmazd ezeket a különböző pózokat váltva, hogy a tej a mell minden régióiból kiürülhessen. Ezzel lecsökkented a mellgyulladás esélyét.

8. Váltott mell technika

Minden szoptatásnál válts mellet. A mell váltogatása segít, hogy minél előbb regenerálódjon a mellbimbó a szoptatás első időszakában és hozzájárul, hogy a pici mindig a tápanyagban gazdagabb anyatejjel kezdje az evést és lakjon jól. Ha a jobb melledből evett a pici, következő szoptatásnál a bal melledből kínáld. Ahhoz hogy jegyezni tudd melyik mellből szoptattál, használj kis melltartó jelöltő szalagot, melyet minden szoptatásnál tegyél át a másik oldalra, így tudod követni melyik melledből evett a pici utoljára. Ha nem lenne elegendő anyatejed és mindkét mellből kell etetned, mindig azzal a melleddel kezd amelyből már elkezdett a kicsi táplálkozni.

9. Ismerd meg babád táplálkozási igényét

Vannak babák akik hosszasan szeretnek szopizni, de vannak akik rövid idő alatt teleeszik magukat. Abban az esetben, ha megfelelő mennyiségű anyatej áll rendelkezésre, az első 10-15 percben elegendő tápanyaghoz jutnak a babák. Ettől eltérően lehet, hogy kisbabádnak ez az idő kevésnek bizonyul, vagy csak megnyugtatásként szeret tovább maradni a mellen. Mindig hagyj elegendő időt a szoptatásra és győződj meg róla, hogy babád jóllakott.

10. Büfiztesd a picit rendszeresen

Helyes büfiztetéssel elkerülheted a baba hasfájását, ugyanis büfiztetés során távozik a szoptatás közben lenyelt levegő, vagy a felesleges anyatej. Abban az esetben, ha a kicsi túl mohó volt, túl sokat evett a felesleget visszabüfizi. A visszabüfizett anyatejtől nem kell megijedni, amíg a kicsi megfelelően gyarapodik nem okoz problémát. Minden büfiztetésnél legyen kéznél pelus, hogy a kicsorgó felesleget legyen mi felszívja és ne a ruhádon kössön ki.

11. Használj parafén mentes bimbóvédő kenőcsöt

A bimbó megfelelő ápolása és védelme elengedhetetlen a hosszas és fájdalommentes szoptatáshoz. Ha berepedezik, fáj, vagy vérzik nem tudsz szoptatni. Ügyelj rá, hogy olyan bimbóvédő kenőcsöt használj ami parafén mentes és lemosás nélkül is használható. Ezzel megfelelő védelmet nyújtasz a mellednek, úgy hogy kisbabád is biztonságba van.

12. Túltelitődött mellet azonnal kezeld

Használj mellszívót, vagy fejd le kézzel a felesleges tejet, de minden esetben gondoskodj róla, hogy ne maradjon a melledben. Ezzel elkerülheted, hogy begyulladjon. Gyulladt, fájó mellel nem tudsz szoptatni.

…és végezetül ha bármely olyan tényező lép fel életetekben ami megakadályozza, hogy szoptass, ne okold magad, a kicsi ettől még fel fog nőni és soha ne feledd jó anya vagy!

További cikkekért nézd meg a blogunkat, illetve a webshopunkat, ahol további hasznos információkat és termékeket találhatsz.

Kapcsolódó Cikkeink

Újszülött és csecsemő Táplálása

Csecsemő táplálása? Mit, mikor, mennyit, hányszor és hogyan? A csecsemő táplálása egy elég fontos kérdés. Miután túl vagyunk a szülés fáradalmain és választ kaptunk mindarra amit még feltételezni se mertünk, az első izgalomra okot adó kérdéseink között a szoptatás, a...

bővebben
Pelenka kiütés

Pelenka kiütés

Okok, Megelőzés és Kezelési Tippek A pelenka kiütés egy olyan gyakori probléma, amely sok csecsemőt és kisgyermeket érinthet. Ez a bőrprobléma kellemetlenséget okozhat a babának, valamint aggodalmat szülőknek. Ebben a blogbejegyzésben megvizsgáljuk a pelenka kiütés...

bővebben

Szülés utáni fogyás

A szülés utáni fogyás vagy visszafogyás működhet? A válaszunk az, hogy attól függ. Rengeteg körülmény befolyásolhatja a sikeres fogyás elérését. Szülés utáni fogyás pedig egy különösen nehéz műfaj lehet. Főleg egy jelenlegi helyzetben, ahol a marketinggépezetek...

bővebben

0 hozzászólás

Trackbacks/Pingbacks

  1. Újszülött és csecsemő Táplálása - Babatudor | Baba hasfájás | Fogzás - […] Tanácsinkat/Tippjeinket, a ‘bűvös 12 pontot‘ megtalálod következő Blog […]

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük